SiDAP Energy  © 2023 | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ogólne Warunki Umowy

Polityka prywatności RODOCookies 

Dofinansowanie

Kontakt

Jak zacząć

Artykuły

Panele fotowoltaiczne

Pompy Ciepła

Mapa strony

668-859-037

Przeglądy / Pogotowie serwisowe

Biuro:

668-859-037

SiDAP Energy Sp. z o.o
Ul. Złota 75A/7, 00-819 Warszawa
NIP 5273023296 REGON 523371504

poczta@sidapenergy.pl

12 sierpnia 2022

Gruntowa pompa ciepła

 

Pompy ciepła to nowoczesne i rewolucyjne urządzenia, za sprawą których możliwe jest pozyskiwanie ciepła z w pełni naturalnych źródeł. W ten sposób można realnie wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania domu i wody, co sprawia, że takie rozwiązanie znakomicie sprawdza się w budynkach mieszkalnych.

 

Zasada działania gruntowej pompy ciepła nie odbiega zbytnio od zasady działanie powietrznej pompy ciepła. Różnica tkwi z dolnym źródle. Dolne źródło to miejsce z którego pompa pobiera energię, w przypadku powietrznej pompy ciepła jest to powietrze a w przypadku gruntowej pompy ciepła będzie to grunt.

 

Jak już wynika z kilku zdań powyżej gruntowa pompa ciepła wymaga zainstalowania wymienników gruntowych często nazywanych kolektorami. Rozróżniamy dwa rodzaje wymienników gruntowych tj. poziome i pionowe. Wymiennik ma postać rur z tworzywa sztucznego, które wypełnia się mieszaniną wody z płynem niezamarzającym, np. glikolem. Ten płyn krąży w rurach i ogrzewa się, odbierając ciepło z ziemi, po czym trafia do wymiennika ciepła w PC.

 

 

 

Dużą zaletą gruntowej pompy ciepłą jest rodzaj dolnego źródła tj. energia z gleby, która na pewnej głębokości nie zamarza i ma zawsze temperaturę dodatnią. To powoduje, że ten rodzaj PC charakteryzuje się najlepszą wydajnością w porównaniu np. do pompy ciepła powietrze - woda. Wydajność wynika z tego, że pracuje ona z czynnikiem który nigdy nie zamarza. Na pewnej głębokości gleby dolne źródło zawsze będzie posiadało temperaturę dodatnią. Różnice w wydajność nie są stałe prze cały okres grzewczy. Największe różnice są kiedy temperatura spada poniżej zera a maleją z każdym wzrostem temperatury.

 

Jak każde rozwiązanie gruntowa pompa ciepła ma również swoje wady. Dużą wadą jest koszt inwestycji znacznie wyższy niż inwestycja w PC powietrze woda. Konieczność wykonywania gruntowego wymienia ciepła. Do tego potrzebne jest miejsce na działce i (nie zawsze) pozwolenia budowlane. Do tego nie każdy grunt jest idealny. Dlatego pomimo faktu , że ten rodzaj pompy jest doceniany z uwagi na wydajność to jednak odsetek ich sprzedaży jest znacznie niższy niż PC powietrz-woda.

 

Podsumowując: każda inwestycja jest inna i za każdym razem trzeba rozważyć czy faktycznie jest coś dla nas opłacalne. Na końcu inwestycji zawsze stoi bilans inwestycyjny.

 

Zapraszamy do innych naszych artykułów po więcej ciekawostek a jeżeli zastawiacie się Państwo nad inwestycją w PC to zapraszamy do kontaktu.