SiDAP Energy  © 2023 | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ogólne Warunki Umowy

Polityka prywatności RODOCookies 

Dofinansowanie

Kontakt

Jak zacząć

Artykuły

Panele fotowoltaiczne

Pompy Ciepła

Mapa strony

668-859-037

Przeglądy / Pogotowie serwisowe

Biuro:

668-859-037

SiDAP Energy Sp. z o.o
Ul. Złota 75A/7, 00-819 Warszawa
NIP 5273023296 REGON 523371504

poczta@sidapenergy.pl

20 października 2022

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu elementów mimo to jak powiemy instalacja fotowoltaiczna to w głowie od razu pojawia się obraz paneli np. na dachu domu. Jest to słuszna koncepcja ponieważ jest to jeden z najważniejszych elementów będący na pierwszej linii pracy na rzecz obniżania rachunków za prąd. Inwestycja w instalację PV to inwestycja na lata i wcale nie tania zatem chcemy aby panele były trwałe, wydajne i utrzymywały swoją jakość i wydajność przez długie lata.

 

Przy wyborze paneli fotowoltaicznych warto zwrócić uwagę na gwarancję. Z reguły trwa ona 10-15 lat ale nierzadko zdarza się, że producenci decydują się na udzielenie gwarancji na okres nawet 25-30lat.

 

Kolejnym ważnym czynnikiem to spadek uzysku mocy. Im mniejszy tym instalacja na dłużnej zachowa maksymalne parametry pracy. Powinniśmy wybierać panele gdzie spadek mocy wyrażany w procentach jest jak najmniejszy. Często możemy spotkać utraty na poziomie 0,3%-0,5%.. Spadek wydajności wiązany jest też z temperaturą pracy powyżej 25 stopni. Panele tracą wydajność podczas wzrostu ich temperatury. Starty te mogą oscylować w graniczy 0,4% na stopień socjusza. Łatwo obliczyć, że w bardzo słoneczne dni kiedy nasza instalacja nagrzewa się do 50-60 stopni celcjusza spadki liczymy już w stratach dwucyfrowych tj. nawet 10-14%

 

Skoro mamy już wiedzę o możliwych startach na wydajności, gwarancji omówmy teraz panele z uwagi na rodzaj i budowę.

 

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne- osiągają wysoką wydajność sięgającą do 22%. Odznaczają się ciemnoniebieskim kolorem lub prawie czarnym. Wykonane są z monokryształów krzemu. Wydajność sprawia, że do wytworzenia określonej mocy możemy stosować mniejszą ich ilość. Dobrze sprawdzą się tam gdzie mamy deficyt powierzchni. Są droższe w zakupie ale też kupuje się ich mniej. Zaletą paneli monokrystalicznych jest także niższy współczynnik temperaturowy.

 

Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne - osiągają sprawność do 18% odznaczają się niebieskim kolorem i wykonane są z polikryształu krzemu. Są tańsze w zakupie od paneli monokrystalicznych ale z uwagi na niższą wydajność musimy zainstalować ich więcej.

 

Panele fotowoltaiczne amorficzne - ich wydajność sięga do 10%. są rzadko stosowane ale mają inne zalety. Są elastyczne, tanie w produkcji i lekkie. Można ich użyc do pokrycia rożnych elementów np. elewacji budynku

 

HCC czyli ogniwa cięte na pół. Są to panale fotowoltaiczne przecięte na pół. Ten rodzaj paneli jest odporniejszy na spadki wydajnosći przez wzrost temperatury ale bardziej narażony na rozwarstwienia.

 

Panel fotowoltaiczny jednostronny ( monofacial) - Ten rodzaj paneli posiada od strony aktywnej szybę a od spodu folię aluminiową.

 

Panele fotowoltaiczne dwustronne (bifacial) - Ten rodzaj paneli posiada szkło aktywne z dwóch stron. Umożliwiając dwustronne naświetlanie paneli.

 

 

Jak zatem wybrać dobre panele. Na pewno trzeba dobrze przestudiować wszelkie parametry oferowanych paneli. Naszczacie technologia rozwoju paneli na przełomie kilkunastu lat mocno się rozwinęła. A to nam gwarantuje że wielu poważnych producentów ma naprawdę dobre i porównywalne produkty.

 

 

Jeśli interesuje cię więcej różnych ciekawostek z rynku OZE zapraszamy do naszych artykułów.