SiDAP Energy  © 2023 | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ogólne Warunki Umowy

Polityka prywatności RODOCookies 

Dofinansowanie

Kontakt

Jak zacząć

Artykuły

Panele fotowoltaiczne

Pompy Ciepła

Mapa strony

668-859-037

Przeglądy / Pogotowie serwisowe

Biuro:

668-859-037

SiDAP Energy Sp. z o.o
Ul. Złota 75A/7, 00-819 Warszawa
NIP 5273023296 REGON 523371504

poczta@sidapenergy.pl

15 kwietnia 2022

Monoblok czy split , jaki typ pompy ciepła wybrać?

Kiedy stoimy przed zakupem pompy ciepła jako źródła ogrzewania naszego domu. Stajemy przed dużym wyzwaniem. Inwestycja w pompę ciepła to spory wydatek na szczęście możemy otrzymać dofinansowanie z programów takich jak Moje Ciepło, Czyste powietrze, Ulga termomodernizacyjna. Pompa ciepła to urządzenie, które ma nam służyć nawet 25 lat więc nikogo nie dziwi fakt, że chcemy zadać jak najwięcej pytań i dowiedzieć się jak najwięcej zanim dokonamy wyboru.

 

Jednym z pierwszych pytań jakie sobie zadajemy to jaki typ pompy ciepła wybrać? monoblok czy split. W tym artykule przedstawimy różnice między nimi.

 

Od strony technicznej i zjawisk fizycznych oba rodzaje pomp ciepła działają tak samo. Monoblok i split posiadają parownik, sprężarkę, zawór rozprężny, wymiennik ciepła, elektronikę sterującą. Odzyskiwanie ciepła ze źródła dolnego i przekazywanie go na źródło górne odbywa się z zachowaniem tych samych zjawisk fizycznych.

 

Różnica polega na tym, że pompy ciepła typu monoblok to urządzenie gdzie cały układ hydrauliczny znajduje się w jednym urządzeniu. Jedynie panel sterujący znajduje się w domu. Często też się zdarza, że oprócz panelu sterującego elektronika pompy ciepła razem z panelem trafia do domu. Pompy typu monoblok są większe ale z uwagi na konstrukcję lepiej zaizolowane to przekłada się na cichszą pracę urządzenia. Są droższe w produkcji od pomp ciepła typu split tym samym droższe w zakupie. Jednak monoblok jest mniej pracochłonny podczas instalacji. Gaz chłodniczy jest od początku fabrycznie zamknięty w układzie zamkniętym pompy zatem jest odporny na błędy instancyjne te błędy do zanieczyszczenie gazu, które przekłada się bez skrupułów na wydajność pompy czyli nasze COP i SCOP. Do pompy ciepła doprowadzone są łącza hydrauliczne z naszej instalacji bezpośrednio przez ścianę. W naszej ocenie jedynym czynnikiem, rzucającym cień na pompę ciepła typu monoblok to możliwość zamarznięcia kiedy ustanie przepływ wody. Dochodzi do tego kiedy zabraknie prądu na dłuższy czas. Producenci znają to wyzwanie więc to nie jest tak, że jako klienci zostajemy z tym sami. Każdy producent opracował swoja politykę w tym zakresie i rekomendują z zachowaniem gwarancji stosowanie różnych rozwiązań np. mieszaniny glikolu lub zawory spustowe.

 

Skoro już znamy specyfikę pompy ciepła typu monoblok zajmijmy się teraz pompami ciepła typu split. Jak już wcześniej wspomnieliśmy technicznie i fizycznie to takie same urządzenie, wykorzystują te same prawa fizyki. Różnica w tych urządzeniach jest taka, że w pompach ciepła typu split środek został rozłożony na dwie oddzielne jednostki. Czyli jednostkę zewnętrzną i jednostkę wewnętrzną. Obie jednostki połączone są rurami chłodniczymi w których znajduje się gaz chłodniczy np. R32 lub R290. Jednostka zewnętrzna split nie wymaga takiej izolacji zatem jej wyciszenie jest mniejsze tym samym urządzenie jest nieznacznie głośniejsze. Cały układ hydrauliczny jednostki znajduje się w domu zatem pompa ciepła typu split nie jest czuła na braki prądu i zamarzniecie.

 

Montaż PC typu split jest droższy od monoblok z uwagi na to że należy wykonać połączenie układów chłodniczych pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Poprawne wykonanie i sprawdzenie układu jest kluczem do poprawnego działania PC. Sprawdzenie układu azotem technicznym czy wykonanie próżni to nie są rzeczy, które robi się w 30 minut. Często wymaga to kolejnego dnia przyjazdu. Dlatego zbyt tania usługa powina być tutaj podejrzliwa bo jeśli poprawne wykonanie czegoś wymaga 2-3 dni to nie może być ona tańsza od jednodniowej usługi zrobionej z w duchu tanio i szybko.

 

Który typ PC ciepła jest lepszy split czy monoblok? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Obie Pompy mają swój specyfikę. Spójrzmy zatem na trendy.

 

Z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła można ustalić , że w 2021 roku w Polsce zamontowano blisko 80 tys. powietrznych pomp ciepła. Zdecydowaną większość z nich stanowią pompy ciepła typu split, ok 2/3 montaży. Jednakże PORT PC zaobserwował zmianę trendu w tej kwestii. W 2021 roku udział monobloków na rynku pomp ciepła wzrasta. W Europie udział monoblokowych pomp ciepła jest odwrotny w porywaniu do rynku polskiego i to właśnie PC typu Monoblok w Europie montuje się więcej niż PC typu split. Możemy wywnioskować, że w kolejnych latach pompy ciepła monoblok mogą zyskać większą popularność od pomp ciepła typu split. Daje się to zauważyć bo producenci przygotowują coraz obszerniejsze oferty typoszeregu PC typu Monoblok.

 

Zapraszamy do innych naszych artykułów gdzie przedstawione są rożne ciekawostki i czasem odmienne spojenie na rożne sprawy.

 

Jeśli stoisz przed wyborem pompy i chciałbyś poznać rożne rozwiązania i koszty zamów u nas rozmowę. Rozmowa i uzyskanie oferty nic nie kosztuje.