SiDAP Energy © 2023 | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Panele fotowoltaiczne na dobre zagościły w naszym kraju. Stosujemy je coraz częściej i nie tylko maja pokazywać naszą przyjaźń ze środowiskiem i chęć jego wspierania ale stają się nieodzownym elementem naszego budżetu domowego. Oczekujemy od nich konkretnych wyników. Przecież nikt z nas nie zainwestuje 40-60 Tyś w instalację fotowoltaiczną bez zainteresowania się czy ta instalacja PV zwróci się i w jakim czasie. Kluczem zwrotu jest wydajność, jak największy uzysk energii elektrycznej jaką możemy wykorzystać. Z innych naszych artykułów już wiemy, że panele fotowoltaiczne nie powinny być niczym zasłonięte. Dbamy o to aby drzewa nie zasłaniały naszej instalacji PV, aby wysokie budynki nie były ograniczeniem. Serwisujemy panele i elementy całej instalacji aby były w pełni sprawne. Wybieramy odpowiednie sprzęty do domu o jak najwyższej klasie energetycznej. W tym artykule pokarzemy czemu mycie paneli jest nieodzownym elementem wpływającym na ich wydajność. Straty na brudnych, zanieczyszczonych panelach mogą skutecznie przebić nasze działania w kierunku używania energooszczędnych urządzeń w domu.
Panele fotowoltaiczne budowane są z materiałów ułatwiających samooczyszczenie ale nie oznacza to, że przez 15 czy 20 lat zachowają one czystość. Oznacza to, że w sprzyjający warunkach panele wymagają mniej a nie żadnej obsługi. Najlepszym przykładem jest to, że farmy fotowoltaiczne do czyszczenia podchodzą poważnie i widzą ich sens. Gdyby zabieg ten był zbędny to żaden przedsiębiorca nie wydałby na takie działanie ani jednej złotówki.
Częstotliwość mycia paneli PV uzależniona jest od indywidualnych warunków w jakich one pracują. Bliskość intensywnie pylącej drogi i tumany kurzu osadzające się na oknach, drzwiach dosłownie całym budynku w tym panelach fotowoltaicznych sprawią, że do czyszczenia paneli musimy podejść znacznie częściej niż kiedy nasza instalacje będzie z dala od drogi. Na pewno powinniśmy pomyśleć o myciu jeśli odczuwamy spadki w wydajności.
Liście, pylące drzewa, krzewy, ptaki, bliskość plantacji, kwaśne deszcze to wszytko sprawia, że na naszych panelach osadzają się zanieczyszczenia, które skutecznie ograniczają ich wydajność. Panele podczas pracy osiągają wysokie temperatury dlatego brud zasycha i przywiera do ich powierzchni. Nie zawsze zostaną one w spłukane przez deszcz. Tym samym skutecznie i długotrwale obniżają ich wydajność. Ocenia się, że zabrudzone palenie potrafią niedomagać w 9% do 14% wydajności.
Jak zatem myć panele i czym to robić? Podstawowa sprawa to zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Panele będące na dachu nie są łatwo dostępne, wchodząc na dach musimy być zabezpieczeni odpowiednim sprzętem dlatego jeśli nie czujemy się na siłach warto zlecić taką usługę firmom czyszczącym dachy i panele.
Do mycia paneli fotowoltaicznych najlepiej używać środków chemicznych i narzędzi przewidzianych do tego. Aby unikać smug i twardej wody do mycia paneli najlepiej wykorzystać odpowiednie maszyny podające wodę o odpowiednim PH. Jeśli wynajmujemy do tego firmę nie musimy się martwic o sprzęt, narzędzia i odpowiednią chemię natomiast jeśli cichlibyśmy mycie wykonać we własnym zakresie musimy się w te wszystkie materiały zaopatrzyć.
Jeśli chcesz więcej ciekawostek rynku OZE zapraszamy do naszych artykułów.