SiDAP Energy  © 2023 | Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ogólne Warunki Umowy

Polityka prywatności RODOCookies 

Dofinansowanie

Kontakt

Jak zacząć

Artykuły

Panele fotowoltaiczne

Pompy Ciepła

Mapa strony

668-859-037

Przeglądy / Pogotowie serwisowe

Biuro:

668-859-037

SiDAP Energy Sp. z o.o
Ul. Złota 75A/7, 00-819 Warszawa
NIP 5273023296 REGON 523371504

poczta@sidapenergy.pl

23 stycznia 2023

Ulga termomodernizacyjna / odliczenie od podatku

Rynek OZE rozwija się w ogromnym tempie. Pompy ciepła, instalacja fotowoltaiczne są nie tylko przyjazne środowisko ale po kilku latach amortyzacji stają się też przyjazne naszej kieszeni. Ogrzewanie budynku korzystanie z elektryczności staje się po prostu tanie i ekologiczne.

 

Uniezależnianie się od paliw kopalnianych typu węgiel, gaz jest też wpisane w strategię Europy i Polski. Cały czas postępują ograniczenia które w końcu ukierunkują odbiorców na rynki odnawialnych źródeł energii. Wprowadzony jest zakaz korzystania z tzw. kopciuchów, od 2027r UE planuje zakazu montaży kotków gazowych.

 

Na szczęście jest wiele programów wspomagająco osoby chcące zamontować pompę ciepła albo instalację fotowoltaiczną. Jak każdy program rządowy ma woje widełki. Możliwość dofinansowania i jej wielkość zależny od np. dochodów. I tu z pomocą przychodzi możliwość odliczenia wydatków na PC lub PV od podatku. Jet to tzw. ulga termomodernizacyjna.

 

Może z niej skorzysta osoba, która jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), oddanym do użytku to możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i polega ona na:

 

ulepszeniu, gdzie zmniejsza się zapotrzebowanie na energię dostarczaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej oraz ogrzewanie do budynków mieszkalnych

 

ulepszeniu, gdzie zmniejszają się straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki mieszkalne, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków

 

wykonaniu przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych

 

całkowitej lub częściowej zamianie źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

 

Rozliczenia należy dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O. Ulgę możesz odliczyć, jeśli posiadasz fakturę wystawioną przez podatnika VAT czynnego lub zawierającą podatek od wartości dodanej wystawiona przez podmiot z państwa członkowskiego UE. Rozliczenie polega na zmniejszeniu własnego podatku.

 

Jeśli masz dodatkowe pytania kliknij tu